• Home
  • /
  • LAOS
  • /
  • Daauw Evi-Bir Hmong Ailesinin Evinde Konaklamak
Daauw Evi

Daauw Evi-Bir Hmong Ailesinin Evinde Konaklamak

Spread the love

Daauw Evi-Bir Hmong Ailesinin Evinde Konaklamak Tayland’dan Laos’a geçtiğimde aklımdan geçen 1 gün sınırda kalıp,sonrasında Luang Prabang’a geçmekti.

Houayxay da 1 gecelik oda rezervasyonu yaptırıp,iptal ettirmiştim.Pasaport kontrolünde nolur nolmaz diye ekran görüntüsünü aldım.Hatta Laos’ta adres olarak orayı gösterdim.

Çok kötü yerler için 10 euro istiyorlardı. Yaşlı teyze çok ucuz gel kal diye ısrar etti.Tamam çantam kalsın burda az dolanacağım akşam gelirim dedim.

Caddede yürürken Daauw evinin kafesini gördüm kağıt dağıtıyordu ablanın biri.Gönüllük,kamp,restoran derken ablayla beraber yukarı doğru yürüdük.Pek bir iletişim kuramadık tabi,üç-beş kelime ingilizce konuşuyordu.

Daauw evine gelince tamam burada kalmalıyım dedim.Çocuklara ingilizce öğretme karşılığında 3-4 günlüğüne misafir edebileceklerini söylediler. Hem yerel halkın nasıl yaşadığını gözlemlemlerim diye düşündüm.

Yemekleri odun yakarak yapıyorlar.Tüp ve doğalgaz yok.Neredeyse herşeyi birlikte yapıyorlar.

Televizyon yok.Akşamları oturup sohbet ediyorlar.Kart oyunları oynuyorlar.Yüzlerinde gülümseme eksik olmuyor.Çok doğallar.

Erken kalkıp erken yatıyorlar.Hayat yavaş gidiyor gibi geldi burada.Dışarıdaki müthiş koşturmacanın,endişelerin hiçbiri yok Daauw evinde.

Tek kaygıları çocuklara iyi bir eğitim sunabilmek.Laos’ta eğitim ücretli.

Bu arada kapıda Laos vizesi alma hakkındaki yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Daauw Evi-Bir Hmong Ailesinin Evinde Konaklamak güzel bir deneyim oldu benim için.Sizin yerli halka kaldığınız ilginç deneyimleriniz oldu mu?

Daauw home bungalow

Bir cevap yazın