• Home
  • /
  • LAOS
  • /
  • Loas Vizesi Nasıl Alınır?Kapıda Vize
Loas Vizesi Nasıl Alınır?Kapıda Vize

Loas Vizesi Nasıl Alınır?Kapıda Vize

Spread the love

Loas Vizesi Nasıl Alınır?Kapıda Vize almak sandığımdan kolay oldu. Tayland’da 2 aya yakın kaldıktan sonra Laos’a geçme zamanı geldiğini düşündüm.Chiang Mai’den Chiang Rai’ye geçip 1 gün kaldıktan sonra Laos’a doğru yola çıktım.

Laos vizesiyle ilgili internette neredeyse hiçbir Türkçe kaynak yoktu.Olanlar da eski tarihli ve net bilgi yoktu.Dışişleri Bakanlığı sitesinde bu bilgiler mevcuttu.

Laos: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Vatandaşlarımız 35 ABD Doları karşılığında sınır kapılarında vize alabilmektedir. Sınır kapılarında vize alabilmek için uçakta ve sınır kapılarında başvuru formu doldurulması ve bir adet fotoğraf ibraz edilmesi gerekmektedir. Sınırda alınan vizeyle Laos’ta 30 güne kadar kalınabilmektedir.

Chiang Rai’de öğlene doğru garaja geçip Chiang Khong’a giden araca bindim.(Sabah 6’dan akşam 5’e kadar her saat başı araç kalkıyor).Yaklaşık 2 saat 20 dakika sonra pasaport kontrol noktasına geldik.

Chiang Rai’den Chiang Khong’a ücret 65 baht.Direk pasaport kontrol noktasına 100 baht.Benim için çok iyi oldu aslında.Chiang Khong’dan tuk-tuk ile geçmeye gerek kalmadı.

Tayland kontrol noktasından geçtikten sonra,Tayland-Laos arasında bulunan Friendship Bridge için 20 bahta otobüs bileti almanız gerekiyor.Köprüyü otobüsle geçmeniz gerekiyor,yürümek yasakmış.

Köprü biletini satan abla Tayland parasını(baht) Loas parasına(kip)çeviriyor.Kalan son bahtları illa bitirmeye çalışmayın. Yanınızda dolar varsa onu da çevirtebilirsiniz.

10 dakika sürmedi köprüyü geçip Laos sınırına gelmek.Biraz dağınık geldi Laos pasaport kontrol noktası.İki formu doldurup pasaportla birlikte sağdaki pencereye veriyorsunuz.

5 dakika sonra sol pencereden 30 gün süreli vizeniz hazır bir şekilde pasaportu alıyorsunuz.Ödeme yapacağınız tutarı söylüyor görevli (Türk vatandaşları için 35 dolar)Sonra çıkışa doğru gidip ödemeyi yapıyorsunuz.Turnikeden geçmek için bir barkod veriyorlar.

Bu arada Tayland vizesi nasıl uzatılır? Buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Net 35 dolarınız yoksa kasmayın.Ödeme noktasında bozuyorlar.Tayland’da 100 doları bozdurmak için baya bir dolandım.Banka bile 100 doları,dolar cinsinden bozamadı.

Hiçbir arama yapılmadı.Kardeş nereye gidiyorsun diyen olmadı.Yazdığım bilgilerin hiçbiri okunmadı.Nolur nolmaz diye devam bileti için rezervasyon yaptırmıştım.Hiç gerek kalmadı.

Pasaport kontrol noktasını geçtikten sonra Houayxay’a araçlar kalkıyor.Ücret 20,000 Kip.

Bir cevap yazın