• Home
  • /
  • TAYLAND
  • /
  • Bangkok’ta Tayland Vizesi Nasıl Uzatılır?
Bangkok Göçmenlik Birimi

Bangkok’ta Tayland Vizesi Nasıl Uzatılır?

Spread the love

Bangkok’ta Tayland vizesi nasıl uzatılır? Diye bir yazı yazacağım aklıma bile gelmezdi.Çünkü hiç öyle vizeyi uzatayım,biraz daha kalayım diye bir planım yoktu.

Tayland için 1 ay çok kısa bir zaman dilimi.Bir bakıyorsunuz 1 ay geçmiş ve siz sadece Bangkok’ta takılı kalmışsınızdır.Sonrasında Tayland vizesi nasıl uzatılır diye sorular dolanıverir aklınızda.

Tayland havayolu ile gelenler için 1 ay ,karayoluyla gelenler için 15 gün vizesiz.Tayland’da iken bunu 30 gün daha uzatabiliyorsunuz.

Bu arada Tayland’a ilk gidişiniz ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Hükümet Kompleksine Nasıl Gidilir?

Gönüllü olarak çalıştığım hostelden Olivia Ekkamai tarafından taksi ile 400 baht’a gitmiş.Bir diğer seçenek havarayla Mo Chit /metroyla Chatuchak istasyonuna gidip(44 baht),oradan taksiyle gitmek.(150 baht)

En uygunu benim yaptığım gibi Victory monument istasyonuna gidip oradan 166 nolu otobüs ile gitmek.(22 baht)

Burada her köşede farklı bir durak var.Otobüs numaraları durakların üst kısmında yazıyor.Çok dolanmak istemiyorsanız sorun birine.Taylandlılar yardımcı olmayı seviyorlar

Elimde evraklarla beni gören polis nereye gidiyorsun diye sordu.Hükümet binası,göçmenlik birimine gideceğim vize işlemleri için deyince ,az ilerideki durağı gösterdi.

Yarım saat otobüsü bekle,yarım saat de otobüsle git derken,Hükümet binasına geldik.Durun binayı görünce hemen inmeyin,A blok orası siz B bloğa gideceksiniz,göçmenlik birimi orada.

Nereden mi biliyorum?Tabi ki bir arkadaşımdan.A binasında yanlışlıkla inip B binasına sıcakta yürümüş 10 dakika o yüzden bunu hatırlatmakta fayda var.

Bangkok Göçmenlik
Bangkok Göçmenlik Birimi

Göçmenlik birimi B binası ikinci katta.Sağolsun güvenlikler sizi yönlendiriyor.

Tayland Vizesini Uzatmak İçin Gerekli Belgeler;

  • Pasaport aslı
  • Pasaport fotokopisi
  • Tayland vize fotokopisi
  • Tayland’a girişte verilen kağıdın fotokopisi
  • 4×6 boyutlarında beyaz fonlu bir fotoğraf
  • 1900 baht

Bunun dışında Tayland’da kaldığınız adres ve Tayland numarası istiyorlar.

Göçmenlik birimine gelince girişte size doldurmanız için bir form veriyorlar.Sonrasında içeri geçip numara alıyorsunuz.İçerisi aşırı kalabalık ve cuma günü gitmiş olmama rağmen 1 saatte tüm işlemlerim bitti.Böylelikle 30 günlük vize alınmış oldu.

Bangkok Göçmenlik Birimi
Bangkok Göçmenlik Birimi

Nolur nolmaz diye Kamboçya’ya aldığım geçiş biletinin tarihini uzatıp çıktısını almıştım.Sormadılar bile,ne kadar paran var,verdiğin adreste gerçekten kalıyor musun?

Ülkeye alırken soru sormadılar,vizeyi uzatırken yine hiçbir şey sormadılar.Gidip niye hiç soru sormuyorsunuz diye bir soru sormak geldi içimden.Ama ben de üşenip sormadım.

Bir cevap yazın