• Home
  • /
  • TAYLAND
  • /
  • Bazı İyilikler Asla Unutulmuyor.Bir Otostop Hikayesi
Bir Otostop Hikayesi

Bazı İyilikler Asla Unutulmuyor.Bir Otostop Hikayesi

Bazı iyilikler asla unutulmuyor.Bir otostop hikayesi Bangkok’tan Chiang Mai’ye gidiş denemesi ve kendimi Mae sot’ta bulmam.

Bangkok’ta 1 ay kaldıktan sonra artık başka şehirleri görme zamanı dedim.Tayland’ın kuzeyine gidip bir süre oraları gezdikten sonra Laos’a geçme planıyla yola çıktım.

Bangkok merkezinden (Nana istasyonu) denedim otostopu. Çıkmadan önce bir a4 kağıda ‘CHIANG MAI’ diye yazmıştım.Kağıdı çıkarıp,beklemem ve araca binmem 5 dakika sürmedi.

Böyle kolay ve hızlı olacağını hiç düşünmemiştim.Abi direk Chiang Mai’ye gitmiyoruz ama yol üzerinde bırakırız seni,400 km kadar yol gitmiş olursun deyince çok iyi dedim.

Zaten saat 10’u geçiyor, gidilecek 9-10 saat yol var.Ne kadar erken yol alırsam o kadar iyi diye düşündüm.Chiang Mai’de kalacak yeri ayarlamışım bugün oraya varmalıyım.

Araçta Naser abi,yiğeni ve bir hindistanlı arkadaşı var,benimle birlikte 4 kişi çıkıyoruz yola.Bangkok’tan 6 buçuk saat yol alıyoruz.Bol kahve molalı,muhabbet ve müzik eşliğinde

Naser abi Türkiye’den geldiğimi öğrenince mutlu oldu.İlk defa 30 yıl önce Türkiye’ye gelmiş.Kıbrıs’a geçip orada 1 yıl çalışmış.

Sonrasında Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitmek istemiş ama vize sıkıntısı olunca bu defa Ankara’dan bir ailenin yardımıyla Japonya vizesi alıp oraya gitmiş.

Hayatımın en önemli anlarından biriydi diye anlatıyor.Eğer 1989 yılında o vizeyi alıp gitmeseydim hayatım nasıl şekil alırdı bilemiyorum.Tüm bunları sanki dün yaşanmış gibi gün,saat detaylarıyla anlatıyor.

Biraz daha yol alınca istersen bizimle Mae Sot‘a(Burma sınırında) gel. Gürültüden uzakta,temiz bir yer.Bir kaç gün kaldıktan sonra Chiang Mai’ye geçersin.Devam biletini de dert etme hallederiz dediler.

Neden olmasın hadi gidelim dedim.Nasıl olsa vizeyi uzatmışım.Farklı bir yer daha görmüş olurum diye düşündüm.

Otostop Hikayesi
Naser Abi,Yiğeni ve Ben

MAE SOT

İki gün boyunca Naser abi bana sanki uzaktan bir akrabası gelmiş gibi davrandı.Elleriyle kahvaltı hazırladı,bana etrafı gezdirdi.Elimi cebime attırmadı.

Kendini yetiştirmiş Naser abi.Japonya’ya yerleştim hayatım kurtuldu artık dememiş,Üzerine yeni diller öğrenmiş,Avusturalya’da Dubai’de Rusya’da ve daha onlarca ülkede çalışmış ve bir o kadar ülkeyi gezmiş.

Dedim ya Bazı İyilikler Asla Unutulmuyor.Bir Otostop Hikayesi tam olarak bunu özetliyor.

Bir cevap yazın