Loy Krathong ve Yi Peng Festivali

Loy Krathong ve Yi Peng Festivali

Spread the love

Loy Krathong ve Yi Peng Festivali 11-12 kasım tarihleri arasında kutlandı.Neredeyse tüm Chiang Mai baştan aşağı festival için hazırlandı.Nehir kenarı mumlarla dekore edildi.

Loy Krathong için muz ağacı kabuğu zemin olarak kullanılıyor ve muz yapraklarıyla şekillendirilip üzerine çeşitli renklerde çiçek,mum ve tütsüler ekleniyor.

Yi Peng ise büyük kağıt fenerlerin tutulan dilekler eşliğinde gökyüzüne bırakılması olayı.

Loy Krathong ile sorunları bırakıp,özgür olma ümit ediliyor.Nehir kenarında dualar eşliğinde suya bırakılınca dertlerin de beraberinde gideceğine inanılıyor.

Loy Krathong Hazırlama
Loy Krathong Hazırlama

Kaldığım hostelde Loy Krathongları Taylandlı birinin yardımıyla diğer gezginlerle beraber hazırlamaya başladık.40 dakika falan sürdü tamamlanması.Biralar yudumlandı.Kokteyler içildi ve akşam karanlığıyla beraber yola çıkıldı.

Müthiş bir kalabalık vardı dışarda.Taylandlılar dışında aşırı bir yabancı kitle de vardı.Minik adımlarla nehir kenarına yürüdük.Herkes bıraktı Loy Krathongları suya.

Loy Krathong Hazırlama

Dönüşte kağıttan yapılmış fenerler yakılarak havaya bırakıldı.Gökyüzü inanılmaz derecede güzel görünüyordu.On binlerce insan bu heyacanı yaşıyordu.

Bir gün sonrasında geleneksel geçiş törenini izlemek için çıktık.Yarım saat izledikten sonra her şey tekrara döndü.

Loy Krathong ve Yi Peng Festivali Geçiş Töreni
Loy Krathong ve Yi Peng Festivali Geçiş Töreni

Tuhaf olan yürüyen gençlerin çoğunun güzel ve yakışıklı kişilerden oluşmasıydı.Arka planda yabancı müzikler eşliğinde gösteriler yapılarak geçiliyordu.Festivalin biraz daha yerel olmasını beklemiştim.

Bu arada Tayland’da bir hippi şehri Pai yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Festivale katılım ücretsiz.İnternette yazılanlara bakmayın.

Loy Krathong ve Yi Peng

Bir cevap yazın