• Home
  • /
  • TAYLAND
  • /
  • Tayland’a İlk Kez Gideceklerin Bilmesi Gerekenler (2019)
Tayland’a İlk Kez Gideceklerin Bilmesi Gerekenler (2019)

Tayland’a İlk Kez Gideceklerin Bilmesi Gerekenler (2019)

Spread the love

Tayland’a ilk kez gideceklerin bilmesi gerekenler e başlamadan önce size buraya geliş sürecinden bahsetmek istiyorum.Güneydoğu Asya gezisine çıkmaya karar verdiğimde ilk durak Tayland olmalı diye düşündüm.Sonrasında diğer vizesiz ülkelere geçerim.

Tayland’a ilk kez gideceklerin bilmesi gerekenler in başında dönüş bileti ve kalacak yer rezervasyonları geliyor.Tayland havayolu ile gelenler için 1 ay ,karayoluyla gelenler için 15 gün vizesiz.Bunun rahatlığıyla tek yön İstanbul-Kiev aktarmalı Tayland bileti alıp,dönüş rezervasyonu yaptırıp ekran görüntüsünü aldım.

İlk şoku da istanbul havaalanında yaşadım.Online check-in olmasına rağmen bileti almak için kontuara gittim.Görevli hanımefendi dönüş bilet numarasını soruyor ben ise rezervasyon numarasını gösteriyorum.

Türkiye’ye dönüş biletin yok mu diye soruyor tekrar?Ya da ülkeden çıkacağına dair bir bilet numarası gerekli demez mi. Rota net değil diyorum.Ne kadar kalacağım?Nereye geçeceğim?Bilmiyorum diyorum.Pasaporta biraz bakıyor.En azından bir başka ülkeye devam bileti al 1 saatin var.

Normalde paniklemesi gereken ben sakin sakin bilet bakıyorum.Malezya mı? Yoksa Bali mi ? Derken Kamboçya’ya 20 gün sonrasına otobüs bileti aldım.Bilet numarası yine yok.Bilet onay bekliyor diye rezervasyon numarası veriyor sistem. 3 kontuar açık ama benim şansıma yine aynı hanımefendi gelmez mi karşıma.Otobüs bileti olmaz uçak bileti olmalı demez mi?:)

Ülkeden çıkacağım işte bilet de aldım.Bak pasaporta o kadar giriş çıkış var kalmak isteseydim schengen bölgesinde kalırdım diyorum.Telefonla birileriyle konuşuyor.Israrla Tayland‘a ilk kez gidiyorsun çıkış biletinin olması gerekiyor diyor.

10-15 dakika sadece benim işle ilgileniyor.Sırada bekleyenler zamanın daralması derken.Kamboçya’ya geçiş biletinin fotoğrafını çekiyor.İlk başta gösterdiğim Türkiyeye dönüş bilet rezervasyonunun fotoğrafını çekiyor.Sonrasında gülümsemeyi ihmal etmeden Tayland biletimi veriyor.

Koşa koşa pasaport kontrolüne gidiyorum.Tabi 50 lira çıkış harcını ödeyince daha hızlı koşuyorum.Uçağa yolcu alıyorlar durun diyorum ben de geleceğim bu kadar aksiyondan sonra.Direk uçağa geçip derin bir nefes alıyorum.

Uçaktan inmeden önce iki parçadan oluşan bir kağıt dağıttılar.Nerede kalacaksın? Kaç gün kalacaksın? Yok yıllık gelirin ne kadar gibi bilgileri dolduruyorsun:)

Ve Tayland. .

Pasaport kontrolü sırasında nolur nolmaz diye bileti önceki giriş çıkış mühürlerinin yoğun olduğu sayfaya koydum.Abi bir bana baktı bir pasaporta tek soru sormadan bastı mührü geçti. Hepsi bu mu der gibi baktım.Fazla da şey yapmadım tabi. Oysa ben milyon varyasyonlu cevaplar hazırlamıştım.

Her ne kadar rotanız belli olmasa da,tüm bu gereksiz aksiyonu yaşamak istemiyorsanız,dönüş bileti ya da devam biletini önceden halledin.

Bu arada ben kimim?Hikaye nasıl başladı.Buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın