• Home
  • /
  • TAYLAND
  • /
  • Tayland’da Fil Dışkısından Kağıt Yapımı
Poopoo paper park

Tayland’da Fil Dışkısından Kağıt Yapımı

Tayland’da fil dışkısından kağıt yapımı büyük bir geri dönüşüm projesi aslında.Orjinal adı ‘Elephant Poopoopaper Park‘olan merkez Tayland’ın kuzeyinde,Chiang Mai şehrinde bulunuyor.

Bu merkezde fil dışkısının kağıt haline gelene kadar geçtiği süreçleri rehber eşliğinde görebiliyorsunuz.

Kendi ellerinizle kağıt üretimine katkıda bulunabiliyorsunuz.Farklı renklerde kağıt üretmek mümkün burada.

Fillerin günlük ortalama 250 kg bitki yediğini ve bunun %60’ını çıkardıklarını ve bu çıkan dışkının %40’ının geri dönüştürebildiğini öğreniyorum parkı gezerken.

Fil dışkısı çimen ve bitki liflerinden oluşuyor.Bitki lifleri 3 farklı suda yıkanıp,3 saat kadar kaynatılıyor.

paper park

Sonrasında istediğiniz rengi seçip oluşturabiliyorsunuz. Küçük top şeklindeki yumaklar serildikten sonra 4 saat kadar kurumaya bıkalıyor.

Tura çocuklarıyla katılan aileler de vardı benim gittiğim gün.Çocuklar biraz çekinerek biraz,da garipseyerek bakıyorlardı etrafa.

Chiang Mai Park

4-5 yaşlarında bir çocukla oluşturduk sarı renkte kağıt zeminini.Yüzündeki mutluluğu görmeliydiniz.Sanırım elleriyle bir şeyler yapmak aşırı iyi hissettirdi çocuğa.

Park’ta kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik defter hazırlamanız için atölye tarzı alanlar mevcut.Farklı desen ve motifleri kullanmanız mümkün.

Fil dışkısından farklı boyutlarda defter,kitap ayıracı,küçük not kağıtları ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Chiang Mai Paper Park
Chiang Mai Paper Park

Ayrıca park içerisinde fil dışkısından yapılmış çeşitli hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz bir alan ve dinlenip kahvenizi yudumlayacağınız şirin bir kafe bulunuyor.

Bu arada,Bangkok’ta gidilecek ilginç yerler arasında bulunan Bangkok Lahana ve Prezervatif Restoranı yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Tayland’da fil dışkısından kağıt yapımı na katılıp süreci deneyimlemek Chaing Mai’de yapılacak alternatif şeyler arasında.

Sizin favori Chiang Mai rotanız neresi?

Bir cevap yazın